Пульпіт - це запальний процес внутрішньої структури зуба. Під шаром емалі та дентину розташована пульпова камера. В ній знаходяться нервові закінчення, кровоносні та лімфатичні судини. Саме пульпа забезпечує збагачення зуба мінеральними та поживними речовинами. Найчастіше причиною запалення пульпи є виникнення глибокого карієсу.
Патогенна мікрофлора потрапляє до пульпи через дентинні канали, або безпосередньо через зруйновані стінки камери. Пацієнт відчуває сильний, часто навіть нестерпний біль. Також виникає неприємний запах з рота, що пояснюється наявністю уражених тканин. Зубний біль - це привід негайно звернутись до стоматолога. Приймання знеболювальних препаратів - не вихід із ситуації, адже це не дозволить позбутися причини болю - запального процесу, та не позбавить від можливих тяжких ускладнень пульпіту - пародонтиту та щелепних кіст. Більш того, при відсутності своєчасного лікування, руйнування твердих тканин зуба продовжується, що неминуче веде до його втрати.
Методи лікування пульпіту
В деяких ситуаціях пульпу можливо зберегти. Це, зазвичай, стосується травматичного пульпіту, випадкового розкриття камери під час лікування, або пульпіту молочних зубів. В такій ситуації використовуються консервативні методики - антисептична, медикаментозна обробка, приймання антибіотиків та інші. Схема лікування призначається після огляду у спеціаліста. Якщо ж пульпіт має інфекційний характер, проводиться повна чи часткова екстирпація пульпи.
Пульпіт молочних зубів намагаються лікувати методом вітальної ампутації, коли видаляється лише коронкова частина пульпи, а пульпа корінних каналів зберігається. Такий метод дозволяє зберегти кровопостачання зуба та завершити природний процес формування зубощелепної системи дитини.
Дорослим пацієнтам проводиться переважно мортальну екстирпацію пульпи.
Пломбування кореневих каналів
Пломбування кореневого каналу - це процедура, результатом якої є щільне та герметичне заповнення каналу матеріалом для пломбування. Вона робиться для досягнення наступного:
- Запобігання проникнення мікроорганізмів з кореневого каналу в періапікальні тканини;
- Ліквідація чи запобігати виникненням процесу запалення в періодонті, та його розповсюдження в щелепно-лицьовій області;
- Відновлення функції періодонту;
- Герметичне пломбування запобігає проникненню тканинної рідини з періодонту в кореневий канал, що виключає можливість руйнування пломби з середини.
Основні етапи лікування:
- Знеболювання;
- Забезпечення доступу до каналу;
- Видалення пульпи з каналу та підготовка його до пломбування;
- Пломбування каналу.
Повторне лікування кореневих каналів
Виникають випадки, коли доводиться повторно лікувати кореневий канал. В такій ситуації проводиться його розпломбування. Повторне лікування призначають якщо є можливість повторного проникнення інфекції з пародонту в верхню частину кореня зуба, або в каналах присутні уламки інструменту. Також буває що стоматолог, з об’єктивних причин, не зміг повністю видалити чи знайти осередок патогенної інфекції або не були враховані анатомічні особливості зуба при первинному лікуванні та не було запломбовано всі канали.
В клініці "Dr.Weber" ми використовуємо операційний стоматологічний мікроскоп, який збільшує якість лікування в 100 разів та допомагає вирішити складні клінічні випадки.